Késes praktikák – most megmutatjuk, hogyan tisztítsd és élezd a konyhakéseidet otthon

Az egyik legfontosabb konyhai eszközünk a kés. Segítségét a helyes karbantartással és megfelelő használattal hálálhatjuk meg. Így vigyázz rá! (x)

Jó munkához jó kés kell! Ne próbálkozz silány minőségű termékekkel. Ha azt szeretnéd, hogy késed sokáig a szolgálatodban álljon, vásárolj minőségi darabot, és bánj vele “kesztyűs kézzel” - mutatjuk, hogyan.

Késtípusok

Használj minden munkafolyamathoz megfelelő kést. Ezek az alapkések, nézd, melyik mire jó!

Séfkés
  • Séfkés - körülbelül 20 cm-es pengéjű, jól kiegyensúlyozott, tömör, megfelelően súlyos szakácskés. Ha élével a vágódeszkához érintjük, a pengéje egyenesen végigér azon, nem kanyarodik vissza a nyél irányába.
  • Zöldségtisztító kés - ezzel a kisebb, könnyű, éles, kb. 5 cm hosszú pengéjű késsel hámozhatunk, darabolhatunk, eltávolíthatjuk a zöldségek romlott részeit, sőt, zöldségdíszítésre is használhatjuk. Kicsi pengéje könnyen irányíthatóvá teszi, nagyon hasznos darab.
Univerzális szeletelő kés
  • Szeletelő kés – a tökéletes szeletelő kés nagyon éles, sokkal vékonyabb, mint a séfkés, így gyorsan, roncsolás nélkül lehet vele vágni és szeletelni. Különböző hosszúságú pengével vásárolhatjuk 16-24 cm között, kinek melyik esik jobban a kezére. Többfélét is választhatunk a különböző alapanyagokhozvagy a kezünk méretéhez igazítva. A kisebbekkel filézhetünk, a nagyobbakkal húsokat is szeletelhetünk.
  • Kenyérszeletelő kés – pengéje hosszú és az előzőekkel szemben recés, fűrészszerű, és csak a legritkább esetben van szüksége élezésre.
  • Santoku kés – a japán szakácskés. Ennek az éle nem egyenes, kissé visszagörbül, így zöldfűszerek aprításához is nagyszerű. Felső íve a séfkéshez képes fordított képet mutat, így könnyebben leválik róla a levágott szelet étel. Szinte minden munkafolyamathoz jó, de mivel a pengéje borzasztó éles, használata csak gyakorlott szakácsoknak ajánlott.

Gyűjts hűségmatricákat a Príma üzleteiben, és vásárolj kedvezményesen profi Kuhn Rikon konyhai késeket!

A húst és a zöldségeket vágd a megfelelő késsel!

Szűzpecsenye lecsós burgonyával - a receptért kattints a képre!

Így vigyázz a késedre!

  • a késeket ne tisztítsd mosogatógépben -sem az élének, sem a markolatának nem tesz jót, használat után egyből enyhe mosogatószeres vízzel öblítsd le, törölgesd el és tedd a helyére
  • ne hagyd a mosogatótálban sem, nehogy belenyúljon valaki az élébe, és megvágja a kezét, tisztás után helyezd vissza a fiókba, a pulton álló késtárolóba, vagy a fali mágneses tartóra
  • a nagy szakácsok példáját követve, ahová lehet, vidd magaddal a saját késeid, így mindig a megszokott készlettel dolgozhatsz
  • késeinket ne éleztessük nagy teljesítményű csiszológépen, mert elmegy a keménysége, és a pengéje is gyorsan elforgácsolódik

Dolgozz éles késsel!

Aki sosem élezi a késeit, meglepődik, ha mégis szán rá időt, mennyivel jobban megy utána a szeletelés. Éles késsel sokkal egyszerűbb a konyhai munka, tehát érdemes időről időre a kés élével is foglalatoskodni!

Élezés:a kés élének egyik oldalát addig kell fenni a fenőkövön, az élével előre mozgatva, átlósan magunktól eltolva, amíg a másik, felső oldalán megjelenik az élsorja. Amint meglátjuk, töröljük le az élsorját, fordítsuk meg a kést, és végezzük el a műveletet a másik oldalon is, újból az élsorja megjelenéséig. Ha korábban leállunk a művelettel, a kés tompa marad, ha tovább élezzük, eljuthatunk a belső acél élig, ami elcsorbulhat a túlélezésben.

A fenés szöge: a kés fajtájától, méretétől függ. A kisebb precíziósabb kések élszöge jóval kisebb, egy nagy bárdé jóval nagyobb. Az általános konyhai kések élszöge kb. 12-24 fok között mozog. Ezt kellene élezés során tartani. Egy házi praktika szerint: a kést próbáljuk a fenőkövön úgy tartani, mintha csak egy puha ronggyal szeretnénk letörölni a konyhapultot.

Dolgozzunk figyelmesen, és tartsuk be a szabályokat. A fenőkövek előáztatásáról, karbantartásáról kérjük ki forgalmazójának tanácsait.

Gyűjts hűségmatricákat a Príma üzleteiben, és vásárolj kedvezményesen profi Kuhn Rikon konyhai késeket!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?