Horváth Ilona szakácskönyve - Ebből tanultunk főzni a rendszerváltás előtt

A szakácskönyvíró pedagógus, Horváth Ilona könyvéből tanultunk meg rántást, főzeléket és töltött káposztát készíteni. A te konyhádban is ott volt Horváth Ilona szakácskönyve?

A ’60-as, ’70-es, de még a’80-as években sem zúdult ránk annyi információ, mint most, nem volt internet a háztartásokban, gasztroblogok sem léteztek, így az édesanyánktól kapott szakácskönyvet hívtuk segítségül, ha tanácstalanok voltunk. Az okostelefonok előtti időkben nemcsak a fodrászokban, hanem a szakácskönyvekben is ajánlás útján bíztunk meg – így jutott el Horváth Ilona szakácskönyve jóformán minden háziasszonyhoz.

A reformer szakácskönyv

Horváth Ilona 112 évvel ezelőtt Brassóban született, pedagógusi képesítést szerzett, majd a 2. világháború után került Budapestre, később pedig Törökszentmiklósra, ahol a gazdasszonyképző iskola igazgatójának nevezték ki. Szakácskönyvének első kiadása 63 évvel ezelőtt, 1955-ben jött ki a nyomdából Háztartási Tanácsadó címmel, és az évtizedek során több, mint 20 kiadást élt meg. A könyv reformernek számított a maga nemében: a főzéshez használt zsírról igyekezett átnevelni étolajra, a sütéshez a margarint ajánlotta, de gondot fordított arra is, hogy az egész család számára ésszerű tápláláshoz irányt mutasson.

A szakácskönyv azoknak az elkötelezett nőknek szólt, akik még járatlanok, de lelkesek voltak a háztartás vezetésében: nemcsak recepteket tartalmazott, hanem életmódtanácsokat, alapvető egészségtippeket is kaphattunk, miközben magunkba szívhattuk a tudást, ami a konyhai életben nélkülözhetetlen volt.

„A jó gazdasszonynak ismernie kell az ésszerű táplálkozás leglényegesebb feltételeit, az ételek elkészítésének gazdaságos, gyors módját. E kiadvány elsősorban azoknak szól, akiknek még nem volt alkalmuk megtanulni a háztartás vezetését, de azok is szerezhetnek újabb tapasztalatokat, akik már járatosak a háztartási munkákban.”

A háziasszonyok első számú barátnője

Ha kezdő, de elszánt háziasszonyként tanácstalanok voltunk, hogyan készítsük a húslevest, vagy nem tudtuk, mi a különbség a rántás és a habarás között, csak felütöttük a konyhai bibliánkat, és választ kaptunk minden kérdésünkre. Megtanulhattuk a nokedli- és a rántotthúskészítés fortélyait, de Horváth Ilona szakácskönyve a töltött káposzta és a gyorsan elkészülő palacsinta receptjét is tartalmazta.

Receptajánló:

A könyv az évtizedek alatt több kiadást is megélt, és mivel igyekezett lépést tartani a korral, a későbbi, bővített kötetekben a háztartási praktikák mellett kalóriatáblázatot, valamint az elfoglalt, dolgozó nők számára háztartásszervezést is tartalmazott. Sőt, a ’70-es, ’80-as évek legkedveltebb konyhai eszközének, a kuktafazék működésének rejtelmeit is megismerhettük, de egészen érdekes ételkombinációkat is ajánlott: mivel a rendszerváltás előtt az egészséges étkezés fókuszában a zöld saláta állt, a szakácskönyv még főzelék mellé is ajánlja a zöldséget. Neked megvan még Horváth Ilona szakácskönyve?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?