Gyűjtsünk erdei kincseket!

Az ősz az igazi gyümölcsidény, és nem csak a barack, körte, alma, szőlő érik ilyenkor, hanem a csipkebogyó, kökény és dió is. Kell ennél jobb ok egy kiadós kiránduláshoz?

Nagyon szeretünk a gyerekekkel ősszel kirándulni, mert biztos, hogy mindig találunk valami játéknak vagy uzsonnának alkalmas termést az erdőben. Bár emiatt inkább a gyerekek szeretik nagyon ezeket az őszi sétákat, mi, felnőttek pedig azért, mert nem szenvednek a melegtől, hidegtől, és nem kérdezgetik folyton, hogy „sok van még hátra? Ott vagyunk már?” Ehelyett inkább ilyeneket hallani: „Berakhatom a zsebedbe ezt a néhány gesztenyét? És ezt a botot? Megfogod azt a mókust? Megkóstolhatom azt a piros-fehér pöttyös gombát?”
Ilyentájt – és még néhány hónapig – tele van az erdő ehető finomságokkal. Bár még nem csípte meg a dér, a csipkebogyóbokrokon már ilyenkor is találni néhány puha szemet. A gyerekek imádják az ízét, ráadásul tele van vitaminnal. Csak arra figyeljünk oda, hogy a szőrös kis magvakból ne kerüljön a szájukba, mert azt kellemetlen lenyelni.
Ősz a szezonja a kökénynek is, bár ezt a gyönyörű, lilás színű bogyót is inkább az első éjszakai fagy után érdemes gyűjteni.

Tipp:

Ha még éretlen kökényt vagy csipkebogyót szedünk, tegyük be a fagyasztóba otthon, ugyanúgy megpuhul majd, mintha a dér csípte volna meg a bokron.

Kökényből és csipkebogyóból is nagyon finom lekvárokat készíthetünk, bár kissé körülményes az apró szemekkel való bánás. De feleannyira sem, mint például a galagonyával, amiből több kilónyit kell szednünk, hogy néhány apró üvegecske lekvárt eltehessünk belőle. De vadhúsokhoz nagyon jól illik a galagonyából készült mártás, érdemes hát gyűjteni belőle, ha éppen szembetalálkozunk vele.
Találhatunk az erdőkben, árokpartokon szedret is ilyenkor, idén ráadásul nagyon bőségesen. A finom, puha gyümölcsöket minden gyerek szívesen eszegeti, de figyeljünk oda rájuk, mert a bogyók lilás leve nagyon tud fogni.
Érik már a dió, mandula, mogyoró, szelídgesztenye is. Nem is tudok elképzelni annál ősziesebb estét, minthogy egy több órás kirándulás, gyűjtögetés után, otthon, a melegben, már lámpafénynél nekiálljunk megtörni, megpucolni a zsákmányunkat abban a reményben, hogy másnap egy finom aranygaluska vagy egy tál sült gesztenye fog illatozni az asztalon. Bár, ha engem kérdeztek, akkor napokkal elhalasztva a törést-sütést is isteniek ezek a finomságok.
Jövő héten a gombászásról fogok írni, mert ennek a tevékenységnek legalább kedvez ez a rendkívül csapadékos időjárás, és végre van mit a kosárkákba gyűjtögetni.
Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?