Gyomortükrözés - a vizsgálat, amitől mindenki tart. Feleslegesen.

Vannak azok az esetek, amikor már csak a testünkbe nézve állapíthatóak meg egyes betegségek. Ezektől a vizsgálatoktól mindenki tart, feleslegesen.

Belső szerveink betegségeinek vizsgálatára ma már számos módszer létezik, ilyen pl. a röntgenvizsgálat, az MRI, a CT, de ilyenek azok a vizsgálatok is, amelyek során egy cső segítségével jut be az orvos a testünkbe - és így tudja felmérni pl. a gyomor, a bélrendszerünk, a nyelőcsövünk stb. állapotát. Ez utóbbi vizsgálatok közé tartozik a gasztroszkópia, azaz a gyomortükrözés is.

A vizsgálat célja

Gyomortükrözést a nyelőcső, a gyomor és a nyombél rendellenességeinek és betegségeinek felismerése, valamint hasi fájdalom vagy vérzések okának kiderítése céljából végzünk. Dr. Bene László, a Rózsakert Medical Center gasztroenterológus szakorvosa segítségével összegyűjtöttük, hogy melyek lehetnek ezek a rendellenességek, betegségek, valamint a vizsgálat folyamatát is végigvettük.
dr. Bene László, a Rózsakert Medical Center gasztroenterológusa
A gasztroszkópia a felső tápcsatorna endoszkópos vizsgálata, amely segítségével számos problémát, valamint annak okát tudjuk feltérképezni, például:
  • nyelési nehezítettség,
  • nyelési fájdalom,
  • krónikus gyulladás,
  • reflux betegség,
  • fekély,
  • polyp,
  • emésztési zavarok,
  • abnormális étvágycsökkenés, ételundor,
  • hirtelen, nem szándékozott, nagymértékűfogyás,
  • hasmenés,
  • hányás,
  • nyálkahártya elváltozások,
  • daganatos elváltozások,
  • emellett kimutathatók a helicobacter pylori és más baktériumok által kiváltott gyulladásos, fekélyes szövődmények is.

A pontos diagnózis felállításához szövettani mintavétel is szükségessé válhat, de fontos megjegyezni, hogy a mintavétel teljesen fájdalmatlan, semmilyen kellemetlenséggel nem jár. Emellett a tükrözés során bizonyos gyógyító beavatkozások is elvégezhetőek, úgy, mint például a vérzéscsillapítás vagy az ún. polypok eltávolítása is.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

Tudj meg mindent a refluxról!

A vizsgálat előkészületei

Gyomortükrözésre éhgyomorral kell érkezni, a vizsgálatot megelőző 8 órában darabos ételt már nem ajánlott fogyasztani. A vizsgálatot megelőző 5-6 órán belül már folyadékot sem szabad inni. Fontos, hogy a vizsgálatkor ne legyen felső légúti meghűléses betegsége a páciensnek, mivel a bedugult orr, a megduzzadt orrnyálkahártya az akadályozott orrlégzés miatt fulladásérzést okozhat. Ilyen esetben a vizsgálat elhalasztása javasolt.
Gasztroszkópia - fotó: digestiugirona

A vizsgálat menete

A vizsgálat során egy vékony, flexibilis csövet – az endoszkópot – bevezetik a nyelőcsövön át egészen a patkóbélig, emellett levegőt fújnak a gyomorba, amely enyhe feszülést, böfögést okozhat. Az endoszkóp által közvetített képet kinagyítva, monitoron keresztül értékeli a vizsgáló orvos. Amennyiben indokolt, adott területről szövetmintát vesznek és vizsgálatra küldik. Maga a beavatkozás általában nem vesz igénybe 3-8 percnél hosszabb időt.

Érzéstelenítés, altatás

Gyomortükrözést éber állapotban vagy igény szerint altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel végeznek. A tükrözés kellemetlenségeivel kapcsolatos félelmek a rövid altatással, az érzéstelenítéssel teljesen kivédhetőek.

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek