Futás=térdsérülés? 5 tipp a szakorvostól, hogy ne így legyen!

Szerencsére egyre többen futnak már testmozgás céljából. Egy pár dologra azonban érdemes odafigyelni, hogy a térdünk ne lássa kárát!

A térdízület testünk legnagyobb és legösszetettebb felépítésű ízülete, amely futás során az erőátvitel jelentős részéért felelős. A futás jelentős terhelést jelent az ízületekre, különösen a térdre nézve, így nem is meglepő, hogy a futók legtöbb mozgásszervi panasza a térdhez köthető.

Dr. Dreissiger Imre, a Rózsakert Medical Center ortopédus szakorvosa segítségével a térdsérülések típusait, tüneteit vettük sorra, valamint tippeket is gyűjtöttünk, hogyan kerülhetjük el a sérülések kialakulását.

Dr. Dreissiger Imre, a Rózsakert Medical Center ortopédus szakorvosa

Akut sérülés vagy tartós terhelés?

Akut térdsérülésről beszélünk abban az esetben, ha a térdet valamilyen nagy trauma éri: sérülhetnek a keresztszalagok és oldalszalagok, a meniszkusz (sípcsont ízületi felszínére tapad, kollagén rostokból, kötőszövetből és porc-sejtekből áll), de akár a porcfelszín és a csont is.

Az akut sérülés mellett a térd tartós, folyamatos terhelése a futás során, például hosszabb távok lefutása nem atlétikai pályán ugyancsak káros lehet és térdfájdalomhoz, térdsérüléshez vezethet. A hosszantartó mikrotraumák ugyanis ártalmasak lehetnek, elváltozásokat – úgy, mint porckopás, meniszkusz szakadást – okozhatnak. A meniszkusz sérülése nagyon gyakori a futók körében: a hirtelen és gyakori irányváltások szakadásuk veszélyét is magukban rejtik.

A térdsérülés tünetei a sérülés típusától függően

  • Akut sérülések esetén: fájdalom, ízületi duzzanat jelentkezik, a térd vérrel telik meg,
  • meniszkusz- és szalagszakadás esetén: az ízület bevérzése lassabban alakul ki, mert az ér, amely elszakad vékonyabb,
  • csonttörés: azonnali duzzanat,
  • keresztszalag sérülés: roppanás, amelyet a keresztszalagot felépítő rostok elpattanása okozza.
  • A sérült végtag jellemzően fájdalmas, nem terhelhető, ízületi blokk is kialakulhat.

Ezeket olvastad már?

5 tipp a térdsérülés elkerüléséért

  1. Bemelegítés és nyújtás: Az izmok nyújtása és bemelegítése elengedhetetlen futás előtt, és ez teljesen független attól, hogy mekkora távot tervezünk lefutni. A vérkeringés serkentésével kevésbé válik testünk sérülékennyé.
  2. Fő a fokozatosság! Kezdő vagy akár újrakezdő futóként is tartsuk mindig szem előtt, hogy lassan emelve, fokozatosan fussunk egyre többet és többet. A sérülések nagy részéért a túlhajtás tehető felelőssé. Ha fáradtság vagy izomprobléma jelentkezik, érdemes visszavenni a sebességből, a mozgás dinamikájából.
  3. Jó minőségű cipő futáshoz: nagyon fontos, hogy a futó olyan cipőt válasszon, amely illeszkedik a lábra, megfelelő tartást és támasztást biztosít.
  4. Megfelelő, változatos étrend: az izmok és inak egészségének megőrzéséhez, fejlődéséhez megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyagbevitelre van szükségük. Ne felejtsünk el edzés után étkezni, hiszen az izomfejlődés csak ezáltal biztosított.
  5. Helyszín körültekintő megválasztása: kezdő futóként válasszunk könnyebb pályát, a terepfutással várjunk, míg gyakorlatot szerzünk, hiszen az plusz terhelést jelent. Az ősz beköszöntével külön vigyázzunk, mert a terep csúszóssá válhat, amely könnyen akut sérüléshez vezethet.

Fontos tipp!

Versenyeken, maratonon, félmaratonon mindig rendszeres edzéssel készülve, a szakirodalom erre vonatkozó ajánlásait figyelembe véve induljon a versenyző!

Címlapról ajánljuk

További cikkek