A fruktózfelszívódási zavar étrendje

Rendszeres puffadás, gázképződés, hasi görcs, hányinger, hasmenés? Lehet, hogy a gyümölcscukor a gond!

„Minden nap egy alma az orvost távol tartja”.

Gondolnánk, hogy vannak, akikre nem igaz a mondás? Ők fruktózfelszívódási zavarban (fruktóz-malabszorbcióban) szenvedők. Gyümölcsök, méz fogyasztása utáni hasi görcsök, puffadás és hasmenés gyötri őket.

Fruktózmalabszorbció = fruktózfelszívódási zavar

A fruktózfelszívódási zavar szerzett betegség, mely gyakran társul tejcukorérzékenységhez (laktóz-intoleranciához), cöliákiához, kísérője lehet az úgynevezett irritábilis bélszindrómának (IBS). Jellegzetes tünete a fruktóztartalmú étel fogyasztását követő puffadás, gázképződés, hasi görcs, hányinger, hasmenés.

Amennyiben felmerül bennünk a fruktózfelszívódási zavar gyanúja, első körben keressük fel a házi (gyermek)orvosunkat, tőle kaphatunk beutalót gasztroenterológus szakorvoshoz. A diagnózis felállítása egy egyszerű vizsgálattal, fruktóz fogyasztása utáni kilégzéses teszttel történik.

Mi a fruktóz, miben található?

A fruktóz, közismertebb nevén gyümölcscukor, természetes formában a gyümölcsökben, zöldségekben, a mézben fordul elő. Magas fruktóztartalommal bírnak a fenti nyersanyagokból készült:

  • élelmiszerek: gyümölcsjoghurtok, dzsemek, lekvárok, aszalt gyümölcsök, fagylaltok,
  • ételek: pl. gyümölcsleves, gyümölcsös piték stb.,
  • italok: gyümölcslevek, szörpök, édes borok, cherry,
  • édesítőszerek: gyümölcscukor (fruktóz), kristálycukor, vaníliás cukor, barna cukor, fruktóz-szirup, glükóz-fruktóz szirup, agavé szirup, kukorica szirup stb.

És ez még nem minden, létezik fruktózintolerancia is

Bár a kezelése hasonló, de ne azonosítsuk a fruktóz-malabszorbciót a fruktózintoleranciával, ami egy ritka, örökletes anyagcserezavar, egészen korán, csecsemőkorban jelentkezik. Ilyenkor enzimhiány következtében a szervezet nem tudja átalakítani a gyümölcscukrot szőlőcukorrá (glükózzá), aminek következménye alacsony vércukorszint és az ezekkel járó tünetek (remegés, fejfájás). A kezeletlen esetek májkárosodáshoz vezetnek.

A megoldás: alacsony fruktóztartalmú étrend

  • Teljesen zárjuk ki az étrendből a magas fruktóztartalmú alapanyagokat: alma, körte, szőlő, füge, sárgadinnye, cukordinnye, görögdinnye, papaja, carambola (vagy csillaggyümölcs) csipkebogyó, minden szárított és aszalt gyümölcsöt, lekvárt, dzsemet, gyümölcslevet! Az alapanyagok fruktóztartalmának megállapításában a különböző fruktóz táblázatok lehetnek segítségünkre. A táblázatok között találhatunk ún. fruktóz-egyenérték táblázatokat is, amik azt mutatják, hogy az adott nyersanyagból mennyi tesz ki egy grammnyi fruktózt.
  • A glükóz (szőlőcukor) segíti a fruktóz felszívódását, ezért javasolt az alacsony fruktóztartalmú gyümölcsök közül azokat előnyben részesíteni, amelyeknél a fruktóz/glükóz arány 1 alatt van. A legtöbb fruktóztáblázat jelöli ezt az arányt. Ezek alapján egyéni tűrőképesség szerint kis mennyiségben beépíthetők az étrendbe: a citrusfélék (narancs, mandarin), kiwi, bogyós gyümölcsök (szeder, málna, áfonya) kajszibarack, érett banán.
  • A zöldségek tekintetében valamivel könnyebb dolgunk van. Bár vannak kivételek, mint a nyers vörös káposzta és a feldolgozott paradicsom, ami paradicsompüré és a ketchup formájában koncentráltan tartalmazza a fruktózt. Kis mennyiségben, egyéni tűrőképesség szerint fogyaszthatók a káposztafélék (pl. brokkoli, kínai kel), a hagymafélék (fokhagyma, vöröshagyma), a padlizsán, a spárga, az articsóka. Bátrabban: a burgonya, gomba, spenót, sárgarépa.
  • Gabonafélék közül a búza, a zab és a rozs pedig kisebb mennyiségben tartalmaz fruktóztartalmú vegyületet (frukto-oligoszacharidokat), a belőlük készült élelmiszerek ételek korlátozott mennyiségben fogyaszthatók. Egyszerűbb megoldás lehet, ha gluténmentes kenyeret, tésztát fogyasztunk.
  • Az étrendben inulintartalmú nyersanyagok (csicsóka) és a hozzáadott inulint tartalmazó élelmiszerek is kerülendők. Inulint különösen a cukorbetegeknek szánt vagy más „diétás” élelmiszerek tartalmazhatnak, pl. joghurtok, müzlik.
  • A fruktózt tartalmazó édesítőszereken túl a panaszokat az úgynevezett cukoralkoholok is kiválthatják: szorbit(ol), eritrit(ol), xilit(ol) vagy nyírfacukor, maltit(ol), isomaltit(ol), mannit(ol), lactit(ol).
  • Szabadon fogyasztható nyersanyagok: natúr tejtermékek (natúr joghurt, kefir, ízesítetlen sajtok), tőkehúsok, tojás, szőlőcukor, ill. az energia- és fruktózmentes édesítőszerek: pl. stevia, aspartam, aceszulfám-K, szaharin, taumatin.
  • A megfelelő energia- és tápanyagmennyiség biztosítása érdekében különösen csecsemőknél, gyermekeknél szükséges (lehet) tápszeres kiegészítés.

Ha nem tudod, mi van benne és hogy készítették el, ne edd meg!

Fruktóz-malabszorbciónál is érvényesek a táplálékallergiára vagy -intoleranciára vonatkozó általános szabályok. Kötelező böngészni az élelmiszercímkét, különös tekintettel az élelmiszerekben szereplő édesítőszerekre. Étteremben, vendégségben tételesen kérdezzünk rá az étel hozzávalóira, elkészítési módjára.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

A titokzatos FODMAP-ok

Korábbi cikkünkben már írtunk a FODMAP étrendről, melynek egyik eleme a fruktóz visszaszorítása. A FODMAP étrend ismertté válásával az öndiagnózissal megállapított a fruktózfelszívódási-zavar is egyre gyakrabban jelenik meg. Az öndiagnózistól és az esetenként teljesen szükségtelen diétás megszorításoktól azonban mindenkit óvnék. A diagnózis felállítása orvosi vizsgálathoz kötött!

Diagnosztizált fruktóz-malabszorbcióval a megfelelő étrend összeállításához javasolt dietetikus segítségét kérni. A dietetikus szakember a tiltólisták összeállításán túl segít abban, hogy az étrendi korlátok mellett hogyan tudunk szervezetünk számára elegendő tápanyagot, biztosítani. Orvoshoz és dietetikushoz fordulni nem utolsó sorban azért is megéri, mert a fruktóz-malabszorbcióból a helyesen betartott étrend mellett van esély a gyógyulásra.

Címlapról ajánljuk

További cikkek