Erre is figyeljünk a kánikulában!

Ti hol tároljátok a gyógyszereiteket? A hűtőben vagy egy dobozban? Ha ez utóbbi, lehet, hogy ideje egy párat átpakolni!

Nálunk a gyógyszerek egy része a hűtőben van, másik része azonban egy dobozban, épp az aktuális szobahőmérsékleten. Ami ebben a tartós kánikulában nem biztos, hogy jó ötlet.

Nézzük mire kell figyelni, ha nem szeretnék az egyébként még nem lejárt gyógyszereinket egy az egyben kidobni!

  • A kánikula nem csak az emberi szervezetet viseli meg, a magas hőmérséklet általában gyorsítja a gyógyszerek hatóanyagainak lebomlását, emiatt pedig csökkenhet egy-egy készítmény hatása is. Sőt, egyes szereknél akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek, így fontos, hogy megfelelő hőmérsékleten tároljuk a gyógyszereket.
  • A gyógyszeres dobozokon olvasható információk alapján, illetve a betegtájékoztatók segítségével tájékozódhatnak a betegek arról, hogy egy-egy készítményt milyen körülmények között kell tárolni és meddig lehet felhasználni. A forgalomba hozatali engedély jogosultjai a megadott tárolási körülmények és a felhasználhatósági időn belül vállalnak garanciát az általuk forgalmazott termékek minőségéért. A megadott tárolási utasítástól eltérni nem szabad, fontos, hogy a betegek a gyógyszereiket mindig tartsák az eredeti dobozukban, így szükség esetén azonnal „kéznél van” a tárolás körülményeit is előíró tájékoztató.
  • Alapvető szabály, hogy egyetlen gyógyszert se tartsunk az ablakban, ne felejtsük az autóban, hisz hő hatására megváltozhat annak tulajdonsága, módosulhat stabilitása, így megkérdőjelezhetővé válik alkalmazhatósága.

Olvastad már?

10 tipp a változatos heti menüre

  • Azon készítmények, amelyek csomagolásán nincs feltüntetve különleges tárolási körülmény, a gyógyszerminőséget monitorozó vizsgálatok során rövidebb ideig, magasabb hőmérsékleten is stabilnak bizonyultak, így esetükben nem kell nagyon óvatosnak lenni.
  • Persze nem feltétlenül jó, ha mindent a hűtőbe pakolunk, hiszen hűtőszekrényben csak akkor tárolható gyógyszer, ha ezt a gyógyszer dobozában elhelyezett betegtájékoztató nem tiltja. Ha ugyanis a hőmérséklet túl alacsony, a készítmény állaga, minősége visszafordíthatatlanul megváltozhat. Ugyanez vonatkozik a fagyasztóban való tárolásra is.
  • Amennyiben bármilyen rendellenesség észlelhető a gyógyszerkészítményen – például megváltozik a színe, külleme, állaga, nagyon porlik vagy elfolyósodik – nem szabad felhasználni még akkor sem, ha még a megadott felhasználási időn belül van! Az ilyen változások legtöbb esetben más, olyan minőségben bekövetkező változást is jelezhetnek, amelynek hatás elmaradása vagy nem kívánt hatás megjelenése lehet a következménye.
  • A gyógyszerek szavatosságát a tárolási körülmények is meghatározzák, ezért az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet szakértői arra kérik a lakosságot, minden esetben olvassák el és tartsák be a betegtájékoztatóban olvasható tárolásra vonatkozó információkat! Ha bizonytalanok vagyunk gyógyszerünk felhasználhatóságáról, konzultáljunk gyógyszerésszel, patikussal!
  • Amennyiben elveszítették az alkalmazás feltételeiről szóló iratot, az interneten az OGYÉI honlapján található adatbázisban megtekinthető a betegtájékoztató.

forrás: Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet hírlevél

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek