Epres-rebarbarás álompite

Klasszikus piterecept eperrel és rebarbarával megbolondítva, a Gyömbér bloggereitől. Végre itt a nyár és a jó idő, készítsétek el velük együtt ezt a csodálatos desszertet!

Rengeteg tavaszi, kora nyári zöldség és gyümölcs csal mosolyt a vitaminhiánytól még kissé fakó, télben megkopott arcokra, de van egy, ami kiemelkedik a többi közül. Az eper.

Bármennyire is jólesik egy csokor újhagymát vagy egy köteg zöldspárgát szagolgatni, a frissen szedett, érett, lédús eper illatát nehéz lenne bármivel is felülmúlni. Szinte bódítóan tömény aroma ez; az ember akaratlanul is úgy érzi, valami bűnös élvezetben van része, amikor mélyen beleszippant.

Utánozni, feldolgozni, üvegbe zárni, megőrizni képtelenség. Éppen ezért ebben a könnyű, rebarbarás krémmel és vajasan omlós, klasszikus francia tésztával készült nyári pitében is a friss eperillat játssza a főszerepet.

A receptet itt tudod elmenteni >>

A tészta hozzávalói (a messze földön híres tésztamester, Michel Roux receptje alapján):

  • 25 dkg finomliszt
  • 15 dkg felkockázott, puha vaj
  • 1 tk só
  • 1 csipet kristálycukor
  • 1 tojás
  • 1 evőkanál hideg tej

A krém hozzávalói:

  • 20 dkg rebarbara, megmosva és kb. 1 cm-es kockákra vágva
  • 12 dkg kristálycukor
  • 6 evőkanál víz
  • ½ tk reszelt citromhéj
  • 1 rúd bourboun vanília, kikaparva
  • 3 dl zsíros habtejszín
  • 3 evőkanál sűrű görög joghurt

Elkészítés:

1. A rebarbarát, a cukrot, a vizet, a citromhéjat és a kikapart vaníliát egy vastag aljú lábosba tesszük, lefedjük és alacsony lángon 8-10 percig főzzük, míg a rebarbara meg nem puhul.

2. Levesszük a fedőt, feltekerjük a lángot közepesre, majd további 8-10 perc alatt, folyamatos kevergetés mellett besűrítjük lekvárállagúra. Félretesszük hűlni.

3. A sütőt előmelegítjük 190 fokra. A lisztet egy sima felületre szitáljuk, a közepébe mélyedést vájunk, az ide öntött tojást, sót, cukrot és vajat az ujjainkkal összemorzsoljuk.

4. Apránként, óvatosan hozzádolgozzuk a lisztet is (nem gyúrjuk), míg egy morzsalékos, kezdetleges tésztát nem kapunk.

5. Erre a tésztára öntjük a tejet, ezt is beledolgozzuk, majd a tenyerünk segítségével sima tésztává gyúrjuk. Fontos, hogy ne legyen „agyongyúrva”, 5-6 gyúró-nyújtó mozdulat elegendő a megfelelő állag eléréséhez.

6. A tésztát liszttel meghintett felületen kör alakúra nyújtjuk. 25-28 cm átmérőjű piteformát használunk, de a tésztát ennél valamivel nagyobbra kell nyújtanunk, hogy ki tudjuk vele kényelmesen bélelni a forma oldalait is. A kinyújtott tésztát tekerjük fel a sodrófára, egyengessük el a formában, gyengéden nyomkodjuk bele a forma belső széleibe is. A sodrófát a forma tetején végiggörgetve le tudjuk vágni a felesleges, kilógó részeket. A kibélelt formát tegyük 20-30 percre hűtőszekrénybe.

A receptet itt tudod elmenteni >>

7. A tészta alját sütés előtt villával megszurkáljuk, hogy a sütés során keletkező gőzöknek szabad utat biztosítsunk.

8. A formát beborítjuk egy sütőpapírral, szárazbabbal kiöntjük, majd berakjuk az előmelegített sütőbe. Így elkerüljük, hogy a tészta alja felhólyagosodjon. Ezt nevezik ”vakon” sütésnek.

9. 20 perc elteltével kivesszük a sütőpapírt és a sütőbabot, a tésztát további 5-10 percig sütjük így is, hogy halvány aranybarna színt kapjon. Miután kivettük, hagyjuk kihűlni.

10. Míg a tészta pihen, a krémhez felverjük a habtejszínt, aztán beleforgatjuk a kész, kihűlt rebarbaralekvárt és a görög joghurtot.

11. A pitetésztában egyenletesen eloszlatjuk a rebarbarakrémet, majd legalább 30 percre betesszük a hűtőbe. Tálalás előtt beborítjuk a gyönyörű, friss, tetszés szerint félbevágott vagy egészben hagyott eperrel.

12. Végső lépésként porcukorral enyhén meghintjük és friss mentalevelekkel díszítjük.

{ GALÉRIA = title:Epres-rebarbar%C3%A1s%20%C3%A1lompite, 1,2,3,4,5,6,7,8 }

Gyömbér-blog >>

Gyömbér-blog a Facebookon >>

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod! >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek