Edzővel sportolni - elérhetetlen luxus vagy a fejlődés kulcsa?

Azt hinnéd, hogy luxus, de ha igazán jót akarsz magadnak, és fejlődni szeretnél, akkor nem a személyi edzőn spórolsz.

Inkább otthon tornázol, mert szeretnéd megspórolni az edzés árát? Esetleg úgy gondolod, hogy edzőhöz fordulni luxus, ráadásul felesleges is, mert egyedül is mindent tökéletesen meg tudsz csinálni?

Pedig ez - a tapasztalatok szerint - sajnos egyáltalán nem valószínű.

Félreértés ne essék, egyáltalán nem vagyok az otthoni edzés ellen (bár szerintem jobb a folyamatos kontroll), de az önálló edzések előtt minden gyakorlatot meg kell tanulni és alaposan, edzővel begyakorolni! Ez a te egészségedet és fejlődésedet szolgálja. Lehet spórolni, ha szeretnél vagy szükséges, de igazság szerint nem az edzőn, mert:

  1. Valójában nem spórolsz azzal, hogy kihagyod az edzőt, ugyanis egy edzésbetanítás, de még a rendszeres edzések díja sem közelíti meg azt az összeget, időt és energiát, amit a rendszeresen rosszul végzett mozdulatokból kifejlődött gerincsérv vagy ízületi betegségek miatt kell kifizetni az orvosoknak. A fájdalomról már nem is beszélve.
  2. Lehet, sőt szinte biztos, hogy az edzés nem lesz túl hatékony. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az esetek többségében az emberek vagy a megfelelő intenzitásnál sokkal keményebben, nagyon rövid ideig mozognak, vagy túl alacsony az edzés intenzitása (bár ez a ritkább eset) és ezért nem jön az eredmény. A hatékonyságot persze ezen kívül is nagyon sok tényező befolyásolja: pl. az ismétlésszám, az edzettségi állapotod és a pihenőidő is. Az edződ tudja, hogy mikor lehet emelni a terhelésen, és mikor kell új feladatokat adni ahhoz, hogy ne álljon meg a fejlődésed, így a siker is sokkal valószínűbb.
  3. Attól, hogy te úgy látod és gondolod, hogy szabályosan hajtod végre a gyakorlatokat,még előfordulhat, hogy tévedsz, nem veszed észre az apróbbnak tűnő hibákat, amiknek később súlyos következményei lehetnek. Az edző viszont szakszerűen kiszúrja és azonnal javítja, ha elrontasz valamit, így a mozdulatok sem fognak rosszul rögzülni.
  4. Nem lesz sikerélményed, így nem is leszel kitartó. Edzel két hétig, heti három alkalommal, aztán már csak kétszer szánod rá magad, majd a végén azon kapod magad, hogy megint egy hónapja nem mozogtál és kezdheted az egészet elölről.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Így hát még abban az esetben is, ha mindenképpen otthon szeretnél edzeni, minimum egy otthoni edzésprogram betanításra keress meg egy szakképzett edzőt, aki:

  • megtanít rendesen bemelegíteni, és lenyújtani minden megdolgoztatott izomcsoportodat,
  • megtanítja, a helyes testhelyzeteket, testtartásokat, kiinduló helyzeteket és azt is, hogyan óvd meg a gerinced,
  • elmondja,hogy mi a gyakorlatok sorrendjének a lényege, és elmagyarázza, hogy számodra milyen az ideális edzés és edzésprogram,
  • elmondja, hogy mikor menj vissza módosítani az edzéstervet és megtanulni az új gyakorlatokat,
  • elmagyarázza a pulzuskontroll lényegét és megmutatja a számodra megfelelő intenzitás intervallumát.

Min tudsz spórolni?

  • A ruhán: teljesen felesleges a legutolsó divat szerinti legdrágább cuccokban izzadni. Tökéletesen megfelel erre a kedvenc otthoni melegítőd is, ha fűtött helyen sportolsz. (Ez alól kivétel a cipő! Az ugyanis szintén az egészségedbe kerülhet, ha sokáig rossz cipőben sportolsz.)
  • Az eszközökön: nagyon jó, ha van egy pár kiseszközöd (labdád, gumiköteled...stb), amivel színesítheted az edzéseket, de nem létszükséglet. Kiválóan össze lehet rakni egy edzésprogramot eszközhasználat nélkül is. A szoba sarkában elhagyatottan álldogáló szobabringát, elipszistrénert, futópadot pedig érdemes lenne megtanulni jól használni és beépíteni az edzésekbe.
  • Az energia- vagy proteinszeleteken: Ezek jellemzően magas kalória- és cukortartalmú termékek, simán előfordulhat, hogy magasabb a kalóriaértékük, mint amennyit az edzésed során felhasználtál. Egy-egy gyümölcs, némi magas rosttartalmú keksz, mandula, diófélék sokkal jobb megoldások a hétköznapi edzés után.
  • A folyadékon: a hidratáláshoz egy hatvan perces edzésen még semmi szükség nincs arra, hogy izotóniás italokat kortyolgass, bőven elegendő ha vizet iszol. (Ezeket az italokat inkább versenytávnál van értelme fogyasztani.)

Edzőre költeni ma már egyáltalán nem luxus, sokkal inkább szükséglet. A mozgás nélkülözhetetlen része az életünknek, főleg mióta a hétköznapok nagy részét az emberek többsége ülő helyzetben tölti. Éppen ezért mára kiemelten fontossá vált, hogy a sport ne csak hatékony, hanem megelőző célú is legyen. Ehhez viszont szakemberre van szükség, még akkor is ha otthon sportolsz.

Címlapról ajánljuk

További cikkek