Édeskömény, te csodás!

Az édeskömény kevéssé ismert, de tényleg csodás zöldségünk. Hazánkban is termesztik, akár egész évben elérhető, ezért különösen értékes télen, amikor alig jutunk zöldséghez.

Meghatározó ánizsíze miatt sokan nem kedvelik, de léteznek olyan receptek, amelyek még az ánizsutálókat is meggyőzik. És én aztán tudom, miről beszélek.

Minden része ehető: a gumója felszeletelve nyersen vagy grillezve salátákban, egytálételekben isteni, a szára hasonlóképp, friss levelei és – általában – szárított magjai fűszerként használatosak. Még a kis sárga virágok is fogyaszthatók frissen vagy szárított formában, teaként.

Az édeskömény alacsony kalóriatartalma miatt (100 g-ban mindössze 22 kcal, és 5 g CH) a diétázók körében is kedvelt. Magas C-vitamin- és kálium-, valamint alacsony koleszterintartalma rendkívül egészségessé teszi, ráadásul régóta ismert gyógyító tulajdonságai között szerepel a felfúvódást csökkentő, valamint a kismamáknál a tejtermelődést segítő, menstruációs fájdalmat vagy görcsöket is csillapító jótékony hatása.

A gumót sokan az olasz konyha ízének tartják, és talán nem véletlenül. Jól megy hozzá a jellemzően olasz fűszerek nagy része, a bazsalikom és a kakukkfű; parmezánnal, asiago sajttal jó párost alkot; a mozzarella lágysága és krémessége pedig kiegészíti az erőteljes ízeket és a roppanós textúrát. A mag azonban nagyobb utat járt be: a közel-keleti konyha, sőt általában az ázsiai konyhák is előszeretettel használják. Jellemzően koriandermaggal (rokonok!), olykor római köménnyel együtt pácokhoz, tagine alapokhoz adják, de húsok száraz bedörzsöléséhez is kiváló ízesítő. A kínai ötfűszer keverék egyik alkotóeleme. És ha már a Távol- Keleten járunk: errefelé még a gumót is felfedezhetjük nyersen szeletelve, salátaként tálalva.

Grillezett édeskömény-saláta recept

Nem tartozom kifejezetten az ánizskedvelők közé. Nyersen például sosem ennék édesköményt sem, nem szeretem az Ouzót, a Pastois-t vagy a Pernod-t sem, de ánizsos cukorkát se szívesen szopogatnék. Az édesköménygumó azonban grillezve az egyik kedvencem – a sütés ugyanis kicsit háttérbe szorítja az ánizsízt, de mégis ottmarad, édeskésebb lesz, ugyanakkor kesernyés is, főleg, ha alaposan megpirítjuk.

Citrusokkal párosítva az ízek olyan egyensúlyba kerülnek, hogy nem lehet nem szeretni. Szoktam grillezett édesköményt narancsszeletekkel, mentával, narancsos vinaigrettel készíteni, de ez inkább a téliesített salátám. A tavaszi verzió nagyon egyszerű és rusztikus, könnyen variálható, de itt is fontos a citrom. Kevés friss chili, egy krémes, foszlós mozzarella, jó olívaolaj, és kész is a tökéletesen egyszerű fogás, ami nem tart tovább 10 percnél!

De például ha az édesköménymagos pirított nyelvhalra gondolok, vagy az ötfűszeres csokitortára, vagy egy sertéskarajra édesköménnyel, korianderrel bedörzsölve, vagy… Édeskömény, te csodás!{ GALÉRIA = title:Grillezett%20%C3%A9desk%C3%B6m%C3%A9ny-sal%C3%A1ta%20l%C3%A9p%C3%A9sr%C5%91l%20l%C3%A9p%C3%A9sre, 1,2,3,4,5,6,7 }

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek