6 dolog, amit lehet, hogy eddig nem tudtál a gabonapelyhekről

Ki ne szeretné az édes és ropogós gabonapelyhet egy tál hideg tejjel vagy joghurttal – hivatalosan reggelire, de valójában bármikor?

Legyen szó csokis, mazsolás, mézes, mogyorós vagy cukormázas pelyhekről, ez az egyszerű étel megunhatatlan.

Tudtad, hogy a kukoricapehely ma is pont olyan méretű és alakú, amikor azt több mint száz éve megszületett? Íme néhány tény a gabonapelyhekről, melyekre eddig lehet, hogy nem gondolt falatozás közben.

1. Véletlenül találták fel

Az 1800-as évek végén John Harvey Kellogg, egy szanatórium főorvosa testvérével, William Keith Kellogg-gal az egészséges étkezés jegyében kukorica, zab és búzaliszt keverékéből granolát készített a betegeinek. William egyszer a búzával kísérletezett, amikor véletlenül túlnedvesítette a szemeket. Nem dobta ki, hanem kinyújtotta és megsütötte. Így születhetett meg a ma ismert búzapehely.

Erről szól egyébként Alan Parker 1994-esPromenád a gyönyörbecímű filmje.

2. Európa legnagyobb gabonapehely gyára 18-szor akkora, mint egy focipálya

A Manchesterben működő hatalmas gyárba havonta több mint 30 ezer tonnányi kukorica érkezik, melyből több mint félmilliárd doboz pehely készül.

3. Egy kukoricaszem 5 óra alatt pehellyé válik

Egy kamionnyi hántolt kukoricából kevesebb, mint 24 óra múlva mintegy 700 ezer doboz kukoricapehely kerül a boltokba. Sőt, a gyárba érkezéstől számított 5 óra elteltével már a dobozban vannak a pelyhek.

Ezt az utat követi végig a Gyárlátogatás című műsor is, minden hétvégén 12 órakor a Spektrumon.

4. Az angolok eszik a legtöbb gabonapelyhet

Nagy-Britanniában fogy a legtöbb gabonapehely Európában. A felnőtt brit lakosság 87%-a fogyasztja előszeretettel, ami napi másfél millió tálnyi finomságot jelent. A rajongást bizonyítja, hogy Londonban van egy olyan étterem is, ahol kizárólag reggelizőpelyheket kínálnak.

5. A rizspehely az olasz rizotto rizsből készül

A ropogós rizspelyhet arborio rizsből készítik, melyet a főzés és ízesítés után megszárítanak, összeaprítanak és forró levegővel szó szerint felpuffasztanak. Ehhez kakaót adnak és a cukrot sem sajnálják, egy tányérnyi pehelyre ugyanis 2 és fél teáskanál cukor jut.

6. Az első gabonapehely lisztből és vízből készült

A gabonapehely ősét, a granolát, a Kellogss fivérek nagy áttörése előtt egy amerikai orvos, James Caleb Jackson is készítette betegeinek 1863-ban. Az egészséges vegetáriánus reggelit Te is elkészítheted otthon, csupán búzaliszt és víz kell hozzá – és sok türelem, ugyanis csak hosszú órák múlva lehet falatozni belőle. Össze kell keverni a búzalisztet és vizet úgy, hogy tapétaragasztó-állagot kapjunk. Ezt kilenc órán át, alacsony hőmérsékleten kőkeményre kell sütni, ezután lehűteni, majd újabb kilenc órára a sütőbe tenni. Végül törd apró darabkákra, áztasd be éjszakára, és reggel így fogyaszthatod.

Ez is érdekelhet!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?