4+1 élethelyzet, amikor különösen fontos, hogy eleget igyunk!

A napi ajánlott folyadékmennyiséggel talán tisztában vagyunk, de azt is érdemes tudni, hogy vannak olyan élethelyzetek, amikor növelni kell a mennyiséget.

Korábbi cikkeinkben írtunk a megfelelő napi folyadékbevitel jelentőségéről, amelyből kiderül, hogy a napi ajánlott folyadékbevitel 2-2,5 l, amelynek "teljesítésében" nagy szerepet játszhat a változatosság.

Vannak azonban olyan élethelyzetek, amelyek esetében különösen oda kell figyelni a folyadékfogyasztásra, akár nagyobb mennyiségre is szükség lehet. Melyek ezek?

1. Csecsemő- és kisdedkor

A csecsemők és a kisgyermekek (~1-3 év) még nem biztos, hogy megfelelően fel tudják ismerni, illetve ki tudják fejezni szomjúságérzetüket, ezért az ő esetükben mindenképpen a szülő, a környezet felelőssége a megfelelő folyadékbevitel biztosítása. Ezekben az életkorokban ráadásul a kiszáradás is jobban fenyeget, mivel a csecsemők és a kisdedek szervezetének folyadékigénye relatíve magasabb, mint a felnőtteké.

2. Idős kor

Míg a felnőttek egy része amúgy is hajlamos elfelejtkezni az ivásról, idős korban ezt a helyzetet tovább súlyosbítja az is, hogy nem érezzük a szomjúságot. A kiszáradás azonban ebben az életkorban is fenyeget, ezért fontos, hogy az idősek szomjúságérzet nélkül is rendszeresen igyanak, lehetőleg fogyasszanak változatos folyadékfajtákat és erre környezetük is külön figyeljen oda

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

3. Várandósság és szoptatás

A várandós és szoptató nők szervezetének folyadékszükséglete megnő, mivel a várandósság során nő a keringő vér mennyisége ill. a szoptatás során az anyatej termeléséhez is szükség van extra folyadékra. Ha ezekben az időszakokban nem megfelelő a folyadékbevitel, akkor erőteljesebben jelentkezhetnek a kiszáradás tünetei - a fáradékonyság, a dekoncentráció, az ingerlékenység, fejfájás.

4. Betegségek idején

A lázzal, illetve hányással, hasmenéssel járó betegségek idején is nő a szervezetünk folyadékszükséglete, hiszen ilyenkor a fellépő fokozott vízveszteséget is pótolnunk kell. Mindegyik esetben fontos, hogy a folyadékbevitel folyamatos legyen, ne nagy pohárral fogyasszuk a folyadékot, hanem sűrűn, kisebb kortyokban, a folyadékbevitel egyenletessége segit, hogy az elkortyolt ital a gyomorban is tudjon maradni.

Csecsemőknél, kisgyermekeknél, idős embereknél ezekben a helyzetekben különösen oda kell figyelnünk, hiszen a kiszáradás nagyon gyorsan bekövetkezhet. Ugyanakkor ügyeljünk arra hogy hányás, hasmenés esetén ne csak az elveszített vizet, hanem az elektrolitokat is visszapótoljuk, például a patikákban kapható speciális oldat, az ún. orális rehidráló folyadék (ORS) vagy cukorral, sóval kiegészített tea formájában.

+1. Fokozott fizikai aktivitás

Akár rendszeres fizikai munkát végzünk (pl. a szakmánk miatt), akár rendszeresen sportolunk, a fokozott fizikai aktivitás megnöveli szervezetünk folyadékigényét, hiszen ilyenkor az izzadás során fokozott testünk folyadékvesztése is, amit feltétlenül pótolnunk kell. Akár fizikai munkát végzünk, akár sportolunk, mindig legyen nálunk folyadék, ne várjuk meg az ebédszünetet vagy az edzés végét, bátran igyunk menet közben is.

Címlapról ajánljuk

További cikkek