3+1 okos tojáspraktika húsvétra

Húsvétkor az átlagosnál is több tojást fogyasztunk. Nem árt tudni néhány dolgot a tárolásáról, illetve a kezeléséről.

Közeledik a húsvét, lassan készülnek a finomabbnál finomabb ételek, legtöbbjük tojásból. Ebben az időszakban többet eszünk belőle az átlagosnál. De mindent megteszünk, hogy megelőzzük a betegségeket? Összegyűjtöttük a legfontosabb praktikákat, amit a tojás kapcsán tudni érdemes.

1. Hogyan védekezhetsz a szalmonella ellen?

Az első és legfontosabb, hogy szalmonella ellen kezelt tojást vásárolsz, biztonságos helyről. A tojások héját a farmokon fertőtlenítik, így elpusztulnak azok a baktériumok, amik tojás után ragadnak meg rajta. Fontos, hogy a szalmonella ellen kezelt tojásokat ne mosogassuk, törölgessük meg, csak közvetlenül a felhasználás előtt.

10 tipp szalmonellafertőzés ellen

Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a szalmonella fertőzés és biztonságban tudhatjuk magunkat és családunkat is. Itt többet megtudhatsz >>>

Ha biztosra akarunk menni, a tojásokat otthon is hőkezeljük. Főleg akkor, ha krémekhez adjuk őket. Vízgőz felett pasztörizáljuk a sárgáját, vagy verjük fel a fehérjét. A szalmonellabaktérium 70 Celsius-fok felett elpusztul, ugyanakkor nyáron még ez is kevés lehet a megelőzéshez, így a nagy melegben inkább kerüljük a nyers tojásból készült krémeket. Húsvétkor viszont bátran jöhetnek a krémekbe.

Tiramisu készítésénél mindig hőkezeld a tojást:

2. Így tudd meg, hogy friss a tojás

A tojás frissességének és jó minőségének megállapítására létezik több nem tudományos módszer is:

  • üsdfel a tojást óvatosan, hogy a sárgája és a fehérje egyben maradjon. Ujjaddal nyúljóvatosan a sárgája alá, és próbáld meg egyszerűen egyben kivenni fehérjéből. Ha ez sikerül, akkor friss és jófajta tojásunk van.
  • tedd a tojást vízzel teli tálba: ha elsüllyed, biztoslehetszbenne, hogy friss, ha lebeg a vízen, nem szabad felhasználni.

3. Hol marad friss a tojás?

Állandó dilemma, hogy a tojást a hűtőben vagy szabadon, a kamrapolcon tároljuk. Korábban mi is írtunk egy cikket, amiben azt fejtegetjük, hogy miért nem kell hűtőben tárolni a tojást. Európában a tojásokat már a tojásfarmokon kezelik, hogy ne legyenek fertőzőek, ezért nem kell őket hűtőben tárolni. Hűtőbe inkább akkor érdemes rakni a tojást, ha tudjuk, hogy nem fogjuk elhasználni néhány napon belül az összeset.

+1.Ügyetlen vagy? Nem baj, mert így is festheted a tojásokat!

Nem mindenki születik Picassonak, a tojásfestéshez viszont nem is kell annak lenni. Vegyél akrilfestéket, és fogj egy ecsetet, és ess neki. A tojásfestésbe bevonhatod a gyerekeket is, így hamarabb meglesztek az alkotásokkal.

Hogy ne vesszen kárba semmi, a festés előtt fújjátok ki a fehérjét és a sárgáját. Készítsetek belőle sütit húsvétra:

Ha további húsvéti praktikákra is kíváncsiak vagytok, keresgéljetek a Nosalty "Mit hogyan?" fórumán. A legjobb húsvéti receptjeinket pedig itt találjátok!

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!